Pro Káptalanfüred Egyesület eseménye
2025. április 24. csütörtök, 15:00
Balatonalmádi, Pannónia Kulturális központ és Könyvtár
dr. Takács Péter - tudományos főmunkatárs - HUN-REN BLKI, Tihany
A Balaton kora mintegy 16-17 ezer évre tehető. Mégis a tavat és annak élőlény-közösségeit érintő legjelentősebb változások a tó életidejének kevesebb, mint egy százalékát kitevő elmúlt másfél évszázadban mentek végbe. Előadásomban szeretnék áttekintést nyújtani a balatoni vízgyűjtő és a tó haszonvételének változásairól. Illetve, hogy ezek a változások milyen hatással voltak a tó fizikai, kémiai paramétereire és élővilágára. Valamint arról, hogy a napjainkban egyre jobban érezhető urbanizációs, és klímaváltozási tendenciák milyen hatással lehetnek a tóra és vízgyűjtőjére.
----
Úton-útfélen halljuk a klímaváltozással kapcsolatos híreket, félelmeket, rémhíreket. Nehéz eligazodni az információhalmazban, értelmezni a folyamatokat, megtalálni a leghitelesebb forrást.
Az információk között azonban ritkán találkozunk olyanokkal, amik segítenek abban, hogy felkészüljünk az éghajlatváltozás hatásaira, illetve, hogy mit tehetünk a saját szűk környezetünkben a negatív hatások enyhítéséért.
Az információk között azonban ritkán találkozunk olyanokkal, amik segítenek abban, hogy felkészüljünk az éghajlatváltozás hatásaira, illetve, hogy mit tehetünk a saját szűk környezetünkben a negatív hatások enyhítéséért.
A Pro Káptalanfüred Egyesület azzal a céllal kezdte el szervezni a környezetünk védelméről szóló előadássorozatot, hogy színes, közérthető előadások keretében segítsen megérteni az érdeklődőknek azt az összetett folyamatot, ami körülöttünk zajlik a természetben: milyen szerepet játszik az ember az éghajlatváltozás felgyorsulásában, s hogyan célszerű reagálni a klímaváltozás okozta kihívásokra.
Az öt előadásból álló sorozatunkban az egyes szakterületek ismert és elismert kutatóit, szakértőit kértük fel, hogy beszéljenek a klímaváltozás folyamatáról, lakóhelyünket, a Balatont is befolyásoló hatásáról, a fák és a zöld területek szerepéről az életminőségünk javulásában, az egyre gyakoribb villámárvizek, az egyenlőtlen csapadékeloszlás megzabolázásának lehetőségéről, valamint az okos vízkészlet-gazdálkodás kialakításának szükségességéről itt, a Kárpát-medence közepén.
Abban bízunk, hogy az előadásokon hallottak nem csak elgondolkodásra, de aktív cselekvésre is késztetik a résztvevőket saját lehetőségeik szerint. Hiszen ezt magunkért tesszük, a mi jövőnk múlik rajta.
Ha már egy tölgyfa megmenekül a kivágástól, akkor nem dolgoztunk hiába.
